Aktualijos

Vilniuje saugomas M. Mažvydo autografas įtrauktas į UNESCO „Pasaulio atminties“ registrą

Vilniaus universiteto (VU) bibliotekoje saugomas Martyno Mažvydo autografas pripažintas nacionalinės vertės objektu ir įtrauktas į  UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ registrą. Rugsėjo 20 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyko iškilmingas liudijimų įteikimas.

Šis M. Mažvydo įrašas – tai žydų istoriko Juozapo Flavijaus knygoje „Opera“ juodu rašalu antraštiniame lape užrašytas tekstas: „M. Mossuid sibi et suis comparauit“ (vert.: M. Mažvydas sau ir saviškiams įsigijo). Tai vienintelis Lietuvoje žinomas pirmosios knygos lietuvių kalba autoriaus Martyno Mažvydo ranka rašytas tekstas, kuriuo nurodomas knygos savininkas. Manoma, kad šią 1524 m. leistą knygą jis įsigijo studijuodamas Karaliaučiaus universitete.

Paties įrašo autentiškumas nustatytas 1981 metais. Tuometinio VU bibliotekos direktoriaus Jurgio Tornau prašymu Lietuvos teismo ekspertizės institute buvo atlikta grafologinė J. Flavijaus knygoje esančio įrašo ekspertizė. Jos metu buvo patvirtinta, kad lotyniškas rankraštinis įrašas, palyginus jį su žinomu Martyno Mažvydo braižo pavyzdžiu, buvo užrašytas tikrai paties M. Mažvydo. Įdomu tai, kad rankraštyje yra dar vienas įrašas – frazė iš Biblijos graikų kalba „Ἥ ἐυσέβεια πρὸς πάντα ὠφέλιμ[ος] ἐσὶ“ (vert.: O maldingumas viskam naudingas). Tačiau minėtos ekspertinės metu nepatvirtinta, nors ir nepaneigta, kad tikrai tas pats asmuo įrašė taip pat ir sakinį graikų kalba.

 

Lietuvių raštijos pradininku laikomo M. Mažvydo pavardė UNESCO dokumentinio paveldo objektų sąraše minima jau ne pirmą kartą. Rašytojo „Katekizmas“, taip pat saugomas VU bibliotekoje, yra net pirmuoju numeriu įrašytas dokumentas šiame Lietuvos nacionaliniame „Pasaulio atmintis“ registre. „M. Mažvydas, pirmosios lietuviškos knygos autorius, suteikė progą VU bibliotekai net du kartus gauti apdovanojimą – pirmą kartą už savo knygą, antrą – už savo autografą, proveniencinį įrašą, vieno sakinio (5 žodžių) eilutę!,“ – sakė VU bibliotekos Mokslinių tyrimų ir paveldo rinkinių departamento vadovė Virginija Galvanauskaitė, kuri ir atsiėmė bibliotekai svarbų liudijimą.

Nacionalinio komiteto „Pasaulio atmintis“ nariai ir nepriklausomi dokumentinio paveldo ekspertai registrą papildė ir kitais penkiais Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo, Vrublevskių, Kretingos Apreiškimo vienuolyno bibliotekose, Lietuvos centriniame valstybės archyve saugomais dokumentais. VU biblioteka įvardinta ir kaip viena iš kitų dviejų į registrą įtrauktų dokumentų – Simono Daukanto originaliosios kūrybos ir vertimų autografų bei Neformalios lituanistinės mokyklos Kretingos bernardinų vienuolyne dokumentų kolekcijos saugotojų.

Dabar Nacionaliniame registre jau yra 74 dokumentai ar jų kolekcijos: 36 iš jų pripažinti regioninės (europinės) ir 38 – nacionalinės reikšmės dokumentais.

 
Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
4 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
2 Komentarai
naujausius
seniausius labiausi vertinti
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
MixMap
MixMap
1 metus

Thank you very much for the invitation :). Best wishes.
PS: How are you?

MixMap
MixMap
1 metus

hi guys :). I am looking for help for me and my girl. i am from France

Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button