Aktualijos

Sutvarkyta Biržiškų šeimos kapavietė

Artėjant Mirusiųjų atminimo dienai sutvarkyta Biržiškų šeimos kapavietė. Vasario 16-osios Akto signataro Mykolo Biržiškos, jo žmonos Bronislavos Šėmytės-Biržiškienės ir brolių Vaclovo bei Viktoro Biržiškų, iškilmingai perlaidotų Rasų kapinėse, atminimas įamžintas antkapiniu paminklu „Kelias“.

Projekto autorius skulptorius Mindaugas Junčys kiekvienam šeimos nariui sukūrė po atskirą antkapinį paminklą, jų kaip asmenybių individualumą išryškindamas varijuojančiais antkapinių plokščių aukščiais ir pločiais, skirtingais plokštės linkimo kampais, skirtingais želdiniais.

„Kiekvienam asmeniui sudėtas atskiras „kelias“. Jis prasideda nuo žemės gana grubiai apdirbtu akmeniu, tęsiasi laisvos formos, dinamišku siluetu ir pereina per „žydėjimo“ zoną, kyla į viršų, kur įgauna aiškesnę ir konkretesnę formą. Čia akmens paviršius tampa šlifuotas: aiškus ir stabilus. Pradžia nuo žemės, o pabaiga kylanti į dangų. Kelio pradžioje daugiau neaiškumo ir laisvumo, kartu daugiau dinamikos ir veržlumo. O kelio pabaigoje lyg ir viskas tampa aiškiau, stabiliau. Tai atspindi atsirandančios tiesios linijos, labiau apdirbtas akmuo“, – idėją aiškina autorius.

 

M. Biržiškos kapavietę taip pat žymi paminklo „Kelias“ dalimi tapęs granitinis Signataro ženklas. Tokie ženklai puošia visus Vasario 16-osios Akto signatarų kapus.

Kapavietės sutvarkymo projektas atrinktas dar vasarą, Lietuvos nacionaliniam muziejui paskelbus atvirą konkursą. Kapavietės įpaminklinimas ir sutvarkymas kainavo 48 tūkst. eurų. Lėšas tam skyrė Lietuvos Respublikos Vyriausybė.

Kapavietės sutvarkymo projekto idėją Biržiškų šeimos palikuonys palaikė, paminklą pašventinti planuojama kitų metų vasarą, kai į Lietuvą galės atvykti JAV gyvenantys artimieji.

 

Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras, Lietuvos kultūros ir literatūros istorikas Mykolas Biržiška (1882–1962) ir jo šeimos nariai – žmona Bronislava Šėmytė-Biržiškienė (1879–1955), broliai Vaclovas (1884–1956) ir Viktoras Biržiškos (1886–1964) Rasų kapinėse Vilniuje iškilmingai perlaidoti 2018 m. liepos 11 d.

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
3 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button