Į Lietuvą antradienį keturioms dienoms atvyks Tibeto dvasinis lyderis Dalai Lama. Vilniuje jis skaitys paskaitas, lankys kultūrinius renginius ir susitiks su Seimo nariais.

Dalai Lamos lėktuvas Vilniaus oro uoste leisis apie vidurdienį.

Pagal viešai skelbiamą vizito darbotvarkę, svečias Vilniaus universitete surengs spaudos konferenciją, vėliau šios aukštosios mokyklos Didžiajame kieme skaitys atvirą paskaitą apie žmogiškąsias vertybes švietime.

Dalai Lama taip pat lankysis sostinės Užupio rajone esančiame Tibeto skvere. Ten jis pasodins simbolinį medelį Lietuvos valstybingumo atkūrimo šimtmečio proga.

Vėliau šalia Nėries krantinės Tibeto dvasinis lyderis apžiūrės Jurgos Ivanauskaitės fotografijų parodą „Tibetas – kita realybė“.

Ketvirtadienį Dalai Lama „Siemens“ arenoje Vilniuje skaitys paskaitą „Laimės menas“. Šis renginys yra mokamas.

Vizito metu jis taip pat susitiks su tibetiečius remiančiais Lietuvos politikais, verslininkais ir visuomenininkais.

Dalai Lama Lietuvoje lankysis trečią kartą. Vėliau jis išvyks į Latviją.

Kinijos perspėjimas

Pekinas Dalai Lamą vadina separatistu, siekiančiu atskirti Tibetą nuo Kinijos. Jis nepripažįsta tremtyje dirbančios Tibeto vyriausybės ir nepalaiko jokio dialogo su Dalai Lamos atstovais.

Autonomijos nuo Kinijos Tibetas neteko 1951 metais, kai Pekinas įvedė kariuomenę į šią nepriklausomybę paskelbusią teritoriją.

Kinija teigia tuomet išvadavusi Tibetą, tačiau daugelis vietos gyventojų ir dalis tarptautinės bendruomenės kaltina centrinę valdžią religine priespauda ir tibetiečių kultūros naikinimu, protestuotojai neretai susidegina.

Pekinas tvirtina, kad Tibete Kinijos valdymo metais pasiekta didelių socialinių ir ekonominių laimėjimų, o kultūrinis ir religinis paveldas čia yra gerbiamas ir saugomas.

Pastarąjį kartą Dalai Lama Lietuvoje viešėjo 2013 metais. Tada su juo susitiko Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaite, o tai sukėlė didelį Kinijos pasipiktinimą.

Reaguodama į artėjantį vizitą Kinijos ambasada Lietuvoje prieš mėnesį paskelbė, kad Dalai Lamos vizitas gali pakenkti Vilniaus ir Pekino santykiams. Jie daugiausiai susiję su ekonominiais klausimais ir galimomis investicijomis Lietuvoje, Kinijai siekiant atkurti istorinius prekybos kelius Vidurio ir Rytų Europoje.

Šalies vadovai su Dalai Lama šįkart susitikti neplanuoja, tačiau buvęs Vilniaus miesto meras Artūras Zuokas ketvirtadienį organizuoja priėmimą, kur į susitikimą su Tibeto dvasiniu lyderiu yra pakviesti Lietuvos politikai, visuomenininkai ir verslininkai.

Tarp jų – kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus, Seimo Laikinosios Solidarumo su tibetiečiais grupės nariai, Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentė Daina Gudzinevičiūtė, BNS sakė A. Zuokas.

Ragina išgirsti tibetiečius

Į šį susitikimą vyksiantis Seimo narys liberalas Arūnas Gelūnas BNS sakė, kad lietuviai dėl istorinės okupacinės patirties turėtų suprasti Tibeto padėtį.

„Jei mes nebūsime drąsūs ir neišgirsime kitų žmonių kančių ir rūpesčių, tai gausis truputį veidmainiška, nes savo nelaisvės ir kančių laikotarpiu labai tikėjomės kitų žmonių paramos“, – teigė parlamentaras, priklausantis Laikinajai solidarumo su tibetiečiais grupei.

Vilniaus universiteto atstovas spaudai Ervinas Spūdys BNS sakė, kad čia planuojama Dalai Lamos paskaita politinės potekstės neturi, o universitetas visuomet liks ištikimas savo vertybėms – akademinė laisvei, nuomonių įvairovei bei atvirumui idėjoms.

„Renginio organizatoriams paprašius suteikti erdvę susitikimui su akademine bendruomene, nematėme pagrindo tam prieštarauti, juolab, kad paskaitos tema – apie žmogiškąsias vertybes švietime“, – teigė E. Spūdys.

Lietuvos Vyriausybė Himalajų kalnuose esantį Tibeto regioną laiko Kinijos dalimi, tačiau kartu su kitomis Europos Sąjungos šalimis pasisako už taikų Kinijos valdžios ir tibetiečių santykių sureguliavimą.

Autorius: Saulius Jakučionis

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

0 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist