Aktualijos

Santaros klinikose gimė pirmasis kūdikis Lietuvoje po embriono genetinio ištyrimo

Į Santaros vaisingumo centrą kreipėsi jauna pora, kuri ketverius metus negalėjo susilaukti vaikų dėl patologinių vyro spermos pokyčių. Pakitimai spermogramoje buvo stebimi porą metų, skirtas gydymas, tačiau efekto nebuvo. Įvertinus šeimos situaciją, pora buvo nukreipta konsultacijai į Santaros klinikų Medicininės genetikos centrą. Gydytojai genetikai nustatė, kad vyras yra subalansuotos chromosomų mutacijos nešiotojas. Subalansuota chromosomų mutacija yra chromosomų pokyčiai, vykstantys tarp dviejų chromosomų, joms apsikeičiant segmentais. Dažnai tokios mutacijos išoriškai nepasireiškia, kadangi genetinės medžiagos kiekis išlieka toks pats ir tokį chromosomų persitvarkymą turintys asmenys yra tik nešiotojai. Šios mutacijos gali lemti lytinių ląstelių (spermatozoidų, kiaušialąsčių) formavimosi sutrikimus, trukdančius pastoti, o net ir pastojus – gali kartotis savaiminiai persileidimai arba gimti vaikai su chromosomine patologija. Būtent toks sutrikimas ir yra viena iš indikacijų preimplantacinės genetinės diagnostikos (PGD) tyrimui. Atlikus tolimesnius išsamius poros tyrimus, sudarius gydymo planą, kartu bendradarbiaujant Santaros vaisingumo centro, Vaisingumo technologijų ir lytinių ląstelių banko skyriaus bei Medicininės genetikos centro specialistams, porai buvo atlikta pagalbinio apvaisinimo ne moters kūne – ICSI (intracitoplazminė spermatozoido injekcija) – su embriono biopsija ir PGD tyrimo procedūra. PGD buvo pritaikyta 6-iems embrionams ir tik 1-as jų neturėjo jokių chromosominių pokyčių. Šis ir patalpintas į moters gimdą. Po pirmosios procedūros moteris sėkmingai pastojo. Pacientė visą nėštumą buvo stebima VUL Santaros klinikų Akušerijos ir ginekologijos centro Santaros vaisingumo, Perinatologijos koordinavimo, Šeimos medicinos centrų specialistų, o gimdymą priėmė VUL Santaros klinikų Akušerijos ir ginekologijos centro Akušerijos skyriaus specialistai. Nėščiosios ir vaisiaus būklė viso nėštumo metu buvo gera, hospitalizacijos nereikėjo nei dėl nėščiosios, nei dėl vaisiaus būklės. Moteris pagimdė pati, natūraliais takais, išnešiotą – 38 nėštumo – savaičių mergytę. Po poros dienų, atlikus reikiamus tyrimus ir patvirtinus, kad jokių sveikatos sutrikimų nei naujagimė, nei mama neturi, abi jaučiasi gerai, laikotarpis po gimdymo sklandus, šeima buvo išleista į namus.

Tai yra pirmas atvejis Lietuvoje, kai pastota po pagalbinio apvaisinimo procedūros, atliktos su embriono biopsija ir PGD tyrimu, bei pirmas atvejis Lietuvoje, kai po tokio pastojimo gimė kūdikis.

„Nesusilaukėme vaikų 4 metus, tačiau nenuleidome rankų. Sužinoję apie kompensuojamą pagalbinio apvaisinimo procedūrą, nusprendėme pradėti šį psichologiškai sunkų kelią Santaros vaisingumo centre. Atlikus reikiamus tyrimus, vilčių susilaukti vaikelio po pagalbinio apvaisinimo procedūros taip pat buvo mažai. Mums buvo rekomenduota atlikti PGD procedūrą dėl didesnės tikimybės susilaukti sveiko vaikelio. Labai džiaugiamės, kad Lietuvoje yra tokia galimybė sužinoti apie embrionų chromosomų pokyčius dar prieš perkeliant embrionus į moters kūną taip padidinant šansą pastoti ir išnešioti sveiką kūdikį. Šiuo metu sūpuojame savo naujagimę mergaitę, kurios susilaukėme atlikus IVF+ICSI+PGD procedūras. Norėčiau padrąsinti poras, kurios susiduria su šia opia problema, nieko nelaukus kreiptis į specialistus. Dėka Santaros klinikų medikų mūsų gyvenimas tapo visavertis“, – savo mintimis dalijosi jaunoji mama.

 

Pagalbinio apvaisinimo būdu sukurtiems embrionams iki jų perkėlimo į apvaisinamos moters gimdą atliekama embriono biopsija bei PGD tyrimas. Šio proceso metu, naudojant specialias technologijas, paimama viena ar kelios embriono ląstelės ir atliekamas genetinis jų ištyrimas. Priklausomai nuo tiriamos genetinės ligos priežasties, kiekvienai šeimai PGD tyrimas yra pritaikomas individualiai, tikslingai tiriant specifines šeimines ligą lemiančias mutacijas ar chromosomų pokyčius.

Remiantis Lietuvos Respublikoje galiojančiais teisės aktais, PGD tyrimas gali būti atliekamas šeimoms, kai vienas arba abu partneriai yra genetinių pokyčių, lemiančių sunkias, su gyvybe nesuderinamas arba didelę negalią sukeliančias ligas, nešiotojai. Anksčiau tokioms šeimoms, norint susilaukti sveiko vaiko, vienintelė galimybė buvo prenatalinis vaisiaus tyrimas, leidžiantis diagnozuoti genetinę vaisiaus ligą nuo 11-os nėštumo savaitės. Deja, nustačius patologiją, šeimos susidurdavo su sunkiu sprendimu – tęsti ar nutraukti nėštumą bei su tuo susijusiomis tiek fizinėmis, tiek emocinėmis, tiek psichologinėmis pasekmėmis nepriklausomai nuo priimto sprendimo.

PGD yra tyrimas, kuris leidžia nustatyti, ar embrionas (-ai) paveldėjo genetinę ligą lemiančią mutaciją arba nesubalansuotą chromosomų rinkinį dar prieš perkeliant embrionus į gimdą.

 

Santaros vaisingumo centras yra pirmasis akademinės ir valstybinės įstaigos Lietuvoje padalinys, kuris po priimto Lietuvos Respublikos Pagalbinio apvaisinimo įsakymo (2016 m. gruodžio mėn. 20 d.) pradėjo veiklą pagal naują pagalbinio apvaisinimo ir lytinių ląstelių banko licenciją. Atnaujinta pagalbinio apvaisinimo ir lytinių ląstelių banko licencija Santaros klinikoms buvo suteikta 2017 m. kovo mėn. 3 d. Iki šiol šis centras išlieka daugiausiai pagalbinio apvaisinimo paslaugų atliekanti bei didžiausia vaisingumo sutrikimų diagnostikos ir gydymo įstaiga Lietuvoje. Medicininės genetikos centras pirmasis ir vienintelis Lietuvoje atlieka PGD tyrimus.

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
15 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
8 Komentarai
naujausius
seniausius labiausi vertinti
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
reklamščikai
reklamščikai
2 metus

tik ir reklamuoja santaros klinikos santaros klinikos, tyrė, darė, bezdėjo ir t.t… O kodėl žurnalistai neparašė kiek visa tai kainavo? Kas dar svarbiau – kodėl neparašyti iš kur tie sutrikimai pas vyr. lyties atstovą atsirado? Kodėl netyriamas faktas, kad vis daugiau jaunų porų pasirodo esą nevaisingos?
Oi! Labai atsiprašau, tik ką paprašiau neįmanomo dalyko.

Mindaugas
Mindaugas
2 metus
Atsakinėti į  reklamščikai

Nu nepykit taip. Gal jus kazkaip uzgavo? ar izede jie? Man tai sis portalas labai patinka, geria uz delfi, 15min ar tuo labiau uz LRT. Tikrai nereikia purvo. Jie informuoja ir pateikia faktus, o ne skandalus. O jei giriasi Santaros klinikos tegul ir giresi.

reklamščikai
reklamščikai
2 metus
Atsakinėti į  Mindaugas

niekas ir nepyksta, tik konstatuoju faktus. Mano akimis šis straipsnis tipinis smegenų plovimas kaip iš pasėkmių yra pelnomasi ir niekas nežiūri į priežastys bei jų netiria, ką jau tada kalbėti apie jų pašalinimą. Prieš kelias dešimtys metų nei girdėjau apie nevaisingas poras, nei mačiau, o dabar tokius pastoviai sutinku, tokių yra ir kaimynų tarpe. Matomas smarkus tokių jaunų porų padaugėjimas. Na ir nežinau, pvz: naujagimiams duodamas vitamis K savo sudėtyje turi Polysorbate 80. Kitų rodiklių ir priežaščių, kodėl nevaisingų porų daugėja yra daug, tačiau niekas į tai nekreipia dėmesio ir kai to nedaro net žurnalistai, tai… Kaip ir minėjau –… Skaityti daugiau

ABC
ABC
2 metus
Atsakinėti į  reklamščikai

Nevaisingų porų iš tiesų daugėja, tačiau sunku nustatyti konkrečias priežastis. Su tuo susijęs ir sėslus gyvenimo būdas, ir maistas su priedais, ir užterštas miestų oras, ir amžinas stresas.

reklamščikai
reklamščikai
2 metus
Atsakinėti į  ABC

na taip, kaip ir minėjau rodiklių kodėl nevaisingų porų daugėja yra daug, tad ir sakau, kad reklamščikai ne žurnalistai, nes žurnalistai aiškintusi apie priežastys, o ne reklamuotų įstatigą, kuri tik pelnosi iš pasėkmių ir žmonių skausmo.
Jei nustatyti priežastys, tai galima imtis veiksmų joms sumažinti/pašalinti, tačiau tai akivaizdžiai nepelninga.

reklamščikai
reklamščikai
2 metus
Atsakinėti į  reklamščikai

P.S: ‘ačiū’ moderatoriui, kad edited mano komentarą.

ABC
ABC
2 metus
Atsakinėti į  reklamščikai

Galiu pasakyti iš patirties, kad vyrams vaisingumo tyrimų yra labai mažai. Spermograma, DNR fragmentacija ir oksidacinis stresas. Ir jeigu kažkokie pakitimai, niekas nežino nei kokia priežastis nei kaip gydyti, siūloma daryti pagalbinį apvaisinimą ir tiek. Kaip tik džiugu, kad Santaros be standartinių testų padarė ir genetinį vyro tyrimą ir atrado patologiją, kuri niekaip kitaip nepasireiškia.

reklamščikai
reklamščikai
2 metus
Atsakinėti į  ABC

kas įtakoja vyrų vaisungumą nustatyti tikrai galima, tiesiog tai labai daug darbo, resursų ir daug metų. Pelno visad siekiama ‘čia ir dabar’, tad ir netiria priežasčių – nepelninga.
Įsivaizduokite jei ištirs, ras ir pašalins, tai kiek versliukų užsidarys? Visos procedūros juk tikrai ne pigios.

Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button