Policija visuomenei nuolat primena, kad galimybių pasų klastojimas ar jo neteisėtas panaudojimas užtraukia atsakomybę – tenka ne tik susimokėti nemenkas baudas, bet ir „paragauti kalėjimo duonos.“

Dažnai asmenys nesusimąsto apie pasekmes, kad už galimybių paso klastojimą ar jo neteisėtą panaudojimą gali gauti teistumą, kuris palieka neatitaisomas pasekmes gyvenime ir galbūt karjerai.

Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 97 str. nurodyta, kad turinčiais teistumą laikomi už nusikaltimo padarymą nuteisti asmenys, kuriems įsiteisėjo Lietuvos Respublikos teismo priimtas apkaltinamasis nuosprendis. Į teistumą teismas atsižvelgia skirdamas bausmę už naujos nusikalstamos veikos padarymą, spręsdamas dėl kaltininko atleidimo nuo bausmės ar baudžiamosios atsakomybės, lygtinio atleidimo nuo bausmės prieš terminą ar bausmės pakeitimo švelnesne bausme, taip pat pripažindamas asmenį pavojingu recidyvistu.

Taip pat teistumas turi ir bendrų teisinių pasekmių, kurios atsiranda net ir nepadarius naujos nusikalstamos veikos. Šias pasekmes sudaro žmogaus teisių ir laisvių suvaržymai, numatyti mūsų šalies įstatymuose, pavyzdžiui, asmuo, turintis teistumą, o kai kuriais atvejais – net ir išnykus teistumui, negali dirbti tam tikro darbo, eiti tam tikrų pareigų, kt. Teistumo išnykimo terminų trukmę nustato BK 97 str. 3 ir 4 d., pvz. asmuo, nuteistas už nesunkų ar apysunkį nusikaltimą, po bausmės atlikimo dar laikomas turinčiu teistumą 3 metus; asmuo, nuteistas už sunkų nusikaltimą – teistumą turės 5 metus; asmuo nuteistas už labai sunkų nusikaltimą – 8 metus; asmuo pripažintas pavojingu recidyvistu – net 10 metų, nepriklausomai nuo nusikaltimo sunkumo.

Vilniaus miesto antrajame policijos komisariate buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 302 str. 1 d., dėl to, kad rugsėjo 15 d. apie 10.15 val. 49-erių metų amžiaus užsienio pilietis, norėdamas patekti į prekybos centrą, J. Tiškevičiaus g., Vilniuje, pasinaudojo svetimu galimybių pasu. Policija ikiteisminį tyrimą baigė greičiau nei per parą, o Vilniaus apygardos prokuratūros Vilniaus apylinkės prokuratūros 1-ojo skyrius prokuroras dėl svetimo galimybių paso panaudojimo kreipėsi į teismą su siūlymu tyrimą užbaigti baudžiamuoju įsakymu ir užsienio piliečiui už šį nusikaltimą skirti piniginę baudą. Vilniaus miesto apylinkės teismas baudžiamąjį įsakymą patvirtino ir užsienio pilietį pripažino kaltu, padarius nusikalstamą veiką, ir skyrė jam 150 MGL (7 500 Eur) dydžio baudą. Kadangi užsienietis pripažino savo kaltę dėl padarytos veikos, teismas sumažino bausmę trečdaliu ir skyrė galutinę bausmę – 96 MGL (4 800 Eur) dydžio baudą.

Kitu analogišku atveju Vilniaus miesto apylinkės teismas skyrė piliečiui 45 parų arešto bausmę, bausmės vykdymą atidedant 6 mėn., bei intensyvią priežiūrą – nuteistojo buvimo vietos pagal jo gyvenamąją vietą kontrolę elektroninio stebėjimo priemonėmis laiku nuo 22 val. iki 6 val., jei tai nesusiję su darbu, įpareigojant pradėti dirbti ar registruotis Užimtumo tarnyboje (tęsti registravimąsi) per 2 mėn. nuo baudžiamojo įsakymo įsiteisėjimo. Atsižvelgiant, kad asmuo sutiko ir prisipažino įvykdęs nusikalstamą veiką, teismas pritaikė LR BK 64 (1) str. nuostatas ir bausmę sumažino 1/3, tai yra skyrė 30 parų arešto bausmę, vadovaujantis LR BK 75 str. bausmės vykdymą atidėjo 6 mėn. ir paskyrė jam intensyvią priežiūrą – nuteistojo buvimo vietos pagal jo gyvenamąją vietą, kontrolę elektroninio stebėjimo priemonėmis laiku nuo 22 val. iki 6 val., jei tai nesusiję su darbu, įpareigojant pradėti dirbti ar registruotis Užimtumo tarnyboje ( tęsti registravimąsi) per 2 mėn. nuo baudžiamojo įsakymo įsiteisėjimo.

Vilniaus apskrityje nuo rugsėjo 15 d. jau yra pradėta 10 ikiteisminių tyrimų pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 302 str. 1 d. Policija visuomenei primena, kad už galimybių paso klastojimą ar suklastoto, svetimo žmogaus paso panaudojimą yra numatyta baudžiamoji atsakomybė. Už šių veikų padarymą baudžiama labai griežtai: tas, kas pagrobė ar neturėdamas teisėto pagrindo įgijo, laikė, gabeno, siuntė, panaudojo ar realizavo fizinio ar juridinio asmens antspaudą, spaudą, dokumentą ar griežtos atskaitomybės blanką, baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki šešerių metų.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

22 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar per sakurų žydėjimą turi būti draudžiamas eismas Upės gatve?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist