Aktualijos

Pirmas oficialus kazachų kalbos dokumentas lotyniškais rašmenimis bus paskelbtas Užupyje

2018 birželio 15 d. Užupyje bus iškilmingai atidengta Užupio Respublikos Konstitucijų lenta kazachų kalba. Ceremonijoje dalyvaus Kazachstano Respublikos ambasadorius Lietuvoje ir Užupyje p. Bauržanas Muchamedžanovas ir Užupio Respublikos premjeras Sakalas Gorodeckis.

Šių metų liepos 6 dieną pagrindinis Kazachstano miestas Astana švęs 20 metų tapimo sostine sukaktį. Pradžioje mažai kas tikėjo į provincijos miestelio virsmo sėkmę. Bet nepaisant visų iššūkių Astana tapo ne tik kazachų atgimimo simboliu, bet Eurazijos erdvės centru. Astanoje reguliariai vyksta politinių ir religinių lyderių susitikimai bei renginiai, Astanos ekonomikos forumas. Būtent Astanoje įvyko istorinis ESBO, jubiliejinis Šanchajaus bendradarbiavimo organizacijos ir Islamo bendradarbiavimo susitikimai. 2017 metais Astanoje surengta pasaulinė EXPO paroda. Politikų pastangomis nuo pat sostinės statuso pradžios Astanoje vyko daug taikdarystės misijų. 1999ais metais UNESCO suteikė sostinei „Taikos miesto“ vardą. Paskutiniu metu tarpininkaujant Kazachstanui čia vyksta nelengvos Sirijos konflikto sureguliavimo derybos.

Sostinės perkėlimas į šalies centrą suteikė galingus postūmius ekonominiam vystymuisi, kuris žymiai pagerimo Kazachstano nacionalinę ir demografinę padėtį. Jau 2016ais metais Astanos gyventojų kiekis pasiekė vieną milijoną. Šiuo metu dedamas didelės tikslingos pastangos, kad Astana taptų tarptautiniu finansiniu centru Vidurinės Azijos regione.

 

Paskutinės dvi dekados pokyčių metų jau yra jubiliejinės, kai sostinė Astana ir Užupio Respublika švenčia savo 20 metų gyvavimo sukaktis. Jungiant šias šventes 2018 birželio 15 dieną Užupio Konstitucijų prospekte, Paupio gatvėje bus iškilmingai atidengta Užupio Respublikos Konstitucija kazachų kalba, pirmą sykį lotyniškais rašmenimis. Lygiai prieš 26 metus tą pačią dieną Kazachstanas taip pat užmezgė diplomatinius ryšius su Lietuvos Respublika, tęsiant LDK ir Aukso bei Didžiosios Ordų viduramžių aktyvių santykių istoriją.

2017 metų spalio mėnesį Kazachstano prezidentas Nursultanas Nazarbajevas priėmė istorinį sprendimą apie palaipsnį kazachų kalbos rašybos perėjimą į lotyniškus rašmenis. Vadovybės priimti sprendimai lems pokyčius, kurie naują kazachų kalbos abėcėlę daro labiau aiškią universalios lotyniškos rašybos atžvilgiu ir priartina prie tarptautinių realijų, palengvinant kitų kalbų atstovų naudojančių lotyniškus rašmenis vartojimą.

 

Šiais pokyčiais skatinimas šiuolaikinės kazachų visuomenės vystymasis. Tuo siekiama pasinaudoti integracijos į pasaulinę kultūros galimybėmis, kita vertus išsaugant tautinį savitumą ir keliant kultūrinį daugiatautės kazachų visuomenės lygį.

Atskirai verta paminėti, kad kad lotyniškos abecėlės priėmimas paskatins Kazachstano dalyvavimą globaliuose procesuose, nes lotyniški rašmenys yra vieni iš labiausių paplitusių pasaulyje. Daugiau nei pusė pasaulinės ir mokslinės literatūros yra kalbomis lotyniškos abecėlės pagrindu, tai yra šiuolaikinės technologinės pažangos šaltinis.

Šiuo metu šalyje kazachų kalbos perėjimas prie lotyniškos abecėlės įgauna pagreitį, vykstant nacionalinio atgimimo kampanijai ir sulaukiant piliečių paramos. Simboliška, kad vienas iš kampanijos akcentų vyks Užupyje, pristatant šį Kazachstano valstybės virsmą pasaulyje.

 

Detalesnė einamoji informacija apie renginį:

https://www.facebook.com/events/2185449951741864/

https://www.facebook.com/events/942798675894188/

 
Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
0 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button