Oro sąlygos

Kokie bus vasaros savaitgaliai?

Atėjus vasarai, poilsiautojai jau planuoja savaitgalių veiklas. Tai, ką veikiame savaitgaliais, neretai priklauso ir nuo orų sąlygų. Labai svarbiu „gero“ ir „blogo“ savaitgalio oro rodikliu tampa krituliai.

LHMT, linkėdama poilsiautojams gerų orų ir remdamasi daugiamečiais orų stebėjimais, apžvelgia statistiškai palankiausius lauko veikloms savaitgalius birželio–rugsėjo mėn. Ši informacija gali būti įdomi bei naudinga žmonėms, planuojantiems vasaros savaitgalių veiklas, išvykas, festivalius, stovyklas bei kitas lauko pramogas.

Apžvalga parengta vertinant kritulius per standartinės klimato normos (SKN – 1981–2010 m. vidurkis) laikotarpį 18-oje meteorologijos stočių. 2018 m. birželį–rugsėjį iš viso yra 18 savaitgalių, todėl kiekvienas savaitgalis vertinamas pagal buvusius  30 metų orus. Norime pažymėti, kad ši informacija nėra prognozė, o statistinė analizė pagal 30-ties metų orus.

 

Lentelėje (pav.1) pateikiamas mažai lietingų (iki 1 mm/dienai kritulių) savaitgalių statistinė tikimybė visai Lietuvos teritorijai. „Geriausi“ savaitgaliai yra pirmoje birželio pusėje, liepos pradžioje bei rugpjūčio viduryje (per 30 metų 21–23 savaitgaliai buvo be kritulių, o tai yra 71–75 % tikimybė, kad tokiu metu savaitgalis bus be lietaus). Lietingiausi savaitgaliai yra antroje birželio pusėje – tik apie 16 iš 30-ties be kritulių (53 %). Visgi, „per Jonines visada lyja“ nėra tik mitas.

1 pav. Mažai lietingų savaitgalių tikimybė pagal SKN Lietuvoje.

Reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad vidurkis neparodo skirtumų tarp atskirų Lietuvos regionų. Todėl paveiksle (pav. 2) pateikiame Klaipėdos ir Vilniaus mažai lietingo savaitgalio tikimybes. Vakarų Lietuvoje (Klaipėda, Nida) iki rugpjūčio pradžios yra didesnė tikimybė, kad savaitgaliais nelis. O rytų ir pietų Lietuvoje (Vilnius, Dūkštas, Lazdijai, Varėna) dažniausiai birželio antroje pusėje lyja. Vis dėlto nuo rugpjūčio pradžios rytų ir pietų Lietuvos teritorijoje įsivyrauja didesnė „gero“ savaitgalio tikimybė nei vakaruose.

Vakarinėje, Šiaurės Rytinėje ir Pietvakarinėje Lietuvos dalyse per birželio–rugsėjo sezoną apie 16 iš 18 savaitgalių turi bent 60 % „gero“ oro tikimybę. Tačiau Pietrytinėje dalyje (Vilnius, Ukmergė, Varėna), Šilutės ir Telšių apylinkėse – vos 12–13 savaitgalių.

 

Informaciją parengė meteo.lt

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
0 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Back to top button