Aktualijos

Negelbsti net Kalėdos: Lietuvos gyventojai labiausiai nemėgsta žiemos

Net ir didžiausios metų šventės negelbsti žiemos nuo nemylimiausio sezono titulo. Daugiausiai, arba 43 proc. šalies gyventojų įvardija, kad būtent žiema yra nemėgstamiausias jų metų laikas. Šį tyrimą inicijavę draudikai konstatuoja, kad tokiam vertinimui neturi įtakos sveikatos sutrikimų ar kitų nelaimių gausa: pavyzdžiui, eismo įvykių daugiausiai nutinka pavasarį, o traumų ir kitų sveikatos sutrikimų – rudenį.

„Spinter tyrimų“ atliktos reprezentatyvios Lietuvos gyventojų apklausos duomenimis, žiemos rūpesčiai labiausiai slegia miestų gyventojus – net 44 proc. jų labiausiai nemėgsta žiemos, tuo tarpu kaimo vietovėse taip mąstančių yra 40 proc.

„Jau rudens pabaigoje viešose erdvėse pradedanti skambėti kalėdinė muzika bei įžiebtos girliandos neatsveria paniurusios nuotaikos dėl smarkiai sutrumpėjusio šviesiojo paros laiko ir stresą keliančio pilko dangaus“, – sako tyrimą inicijavusios bendrovės BTA Žalų reguliavimo departamento direktoriaus pavaduotojas Marekas Ernestas Goliančikas.

 

Draudikų statistika griauna „nedraugiškos“ žiemos stereotipą

Tikėtina, kad žiemą daugiau kenčiame nuo siaučiančio gripo ir kitų peršalimo ligų, nei nuo slidžios dangos nulemtų traumų ar prieššventinio chaoso keliuose.

„Pastarųjų trejų metų BTA statistikos rezultatai parodė, jog avaringiausias sezonas yra pavasaris. Jo metu eismo įvykių nutinka 7,5 proc. daugiau, palyginti su metų vidurkiu, o žiemą eismo įvykių pasitaiko 3,4 proc. žemiau metinio vidurkio. Tai nulemia vis dažniau pasitaikanti orų kaita, staigūs temperatūros šuoliai ir krituliai. Ar žiemos laikotarpiu patiriame daugiau traumų? Irgi ne. Žiemą susirgimų ir nelaimingų atsitikimų sukeltų žalų registruojame atitinkamai 15 proc. mažiau už metinį vidurkį, o rudenį, atvirkščiai, tokių žalų skaičius jau lenkia metų vidurkį 19 proc. ”, – konstatuoja M. E. Goliančikas.

Pasak jo, nemalonūs orai, sunkesnės judėjimo ar važiavimo sąlygos padidina žmonių budrumą bei atsargumą. Tokiu atveju atidžiau žiūrima į tai, kokios eismo sąlygos, ar saugu statyti koją ant šaligatvio, lipti laiptais.

 

„Žiemą eisme nelabai ir nuskubėsi, ypatingai didmiesčiuose, kur šventinių apsipirkinėjimų ir artimųjų lankymo piko metu susiformuoja didelės spūstys, kuriose praleidžiama tikrai daug laiko“, – sako specialistas.

Žiemos labiausiai nemėgsta ūkininkai

Daugiausiai žiemos nemėgstančiųjų Lietuvoje yra tarp ūkininkų – net 57 proc., ir tai neturėtų labai stebinti, kadangi pagrindinis jų darbo ir pajamų sezonas yra šiltasis metų laikas.

Žiemą nemylimiausiu sezonu įvardijo ir 50 proc. smulkiųjų verslininkų, tačiau nuostabą kelia ir tai, kad taip mano net 49 proc. studentų ir moksleivių bei 46 proc. specialistų ir valstybės tarnautojų.

 

„Tai yra labai skaitlingos ir svarbios mūsų visuomenės grupės, ant kurių laikosi ir šalies ekonomika, ir šalies ateitis. Nekeista, jei sutrumpėjus šviesiam paros metui gali kristi darbo, mokymosi našumas, tačiau, žinant tai, derėtų atkreipti dėmesį į darbo, mokymosi krūvius, jų paskirstymą ir neignoruoti poreikio adekvačiai pailsėti. Tokie paprasti dalykai gali padėti pasijusti kur kas geriau net ir žiemą“, – teigia M. E. Goliančikas.

Sprendžiant pagal apklausą, jau baigiamas nugyventi ruduo yra antras nemylimiausias metų laikas – jo labiausiai nemėgsta 23 proc. šalies gyventojų.

Savo ruožtu, pavasaris ir vasara simpatijų nestokoja – jų nemėgsta atitinkamai tik 2 ir 3 proc. gyventojų. Net 29 proc. apklaustųjų negalėjo išskirti nemėgstamiausio metų sezono.

 

„Spinter tyrimai“ 1012 šalies gyventojų, kurių amžius 18-75 metai, apklausė šiemet rugsėjo 18-27 dienomis.

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
4 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 
Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Back to top button