Aktualijos

Ministras: V. Kasiulio muziejaus ir P. Domšaičio galerijos pavadinimai bus grąžinti

Vytauto Kasiulio dailės muziejaus ir Prano Domšaičio galerijos pavadinimai bus sugrąžinti šioms įstaigoms, visuomenėje kilus diskusijoms ir nepasitenkinimui dėl jų pakeitimo, sako kultūros ministras Simonas Kairys.

„Lietuvos nacionalinis dailės muziejus kreipsis į ministeriją dėl abiejų muziejų pavadinimų atstatymo, o mes, be abejo, neprieštarausime“, – feisbuke antradienį rašo S. Kairys.

Jis atsiprašė V. Kasiulio giminių ir artimųjų „dėl kilusio chaoso“, kai kurį laiką buvo teigiama, kad nėra dokumento dėl įsipareigojimo menininko kūrinius eksponuoti jo vardo muziejuje.

 

„Muziejaus pavadinimo keitimas – ne ministerijos iniciatyva. Reikia pastebėti, kad šis klausimas brendo dvejus metus. Atsiradus šiai iniciatyvai, mes raštu kreipėmės į Lietuvos nacionalinį dailės muziejų norėdami įsitikinti, kad tikrai nėra jokio dokumento, kuriame būtų užfiksuota V. Kasiulio žmonos valia. Gavome atsakymą, kad tikrai tokio dokumento nėra. Paaiškėjus, kad vis dėlto toks įsipareigojimas buvo, situacija keičiasi iš esmės. Gerbiu muziejaus vadovybės viziją, tačiau visų pirma privalome gerbti duotus įsipareigojimus ir susitarimus“, – rašo kultūros ministras.

Anksčiau antradienį muziejaus direktorius Arūnas Gelūnas pripažino, kad pavadinimų pakeitimas įgyvendintas netinkamai.

„Šiai iniciatyvai, kaip ir daugeliui kitų muziejaus projektų, sutrukdė tiek Covid-19 pandemijos karantinas, tiek ir patirties stoka. Todėl šiandien oficialiu raštu kreipsiuosi į Lietuvos Kultūros ministrą, prašydamas atšaukti dviejų Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus padalinių – Vytauto Kasiulio dailės muziejaus ir Prano Domšaičio galerijos – pavadinimų pakeitimą“, – feisbuke rašė A. Gelūnas.

 

Jis teigė, kad prie šios iniciatyvos galėtų būti grįžta „po išsamių viešų diskusijų“, kurias tikimasi pradėti rudenį.

S. Kairys teigė vertinantis A. Gelūno žingsnį pripažįstant klaidą.

„Arūnas Gelūnas pristatė tolimesę eigą ir, jei pavyks rasti kompromisus viešose diskusijose, jei pavyks rasti sprendimą bendraujant su V.Kasiulio artimaisiais, Lietuvos diasporos dailininkų kūrybą pristatančio muziejaus idėja galės vystytis toliau. Iki to laiko grąžiname viską į status quo – senieji muziejų pavadinimai tiek Vilniaus, tiek Klaipėdos atveju bus sugrąžinti. Tikiuosi, kad iš klaidos pasimokysime visi“, – teigia ministras.

 

A. Gelūnas pabrėžė manantis, kad idėją sukurti visus Lietuvos diasporos dailininkus pristatantį muziejų ir ekspoziciją laiko gera ir ji susilaukė plataus palaikymo, be to, sprendimui pakeisti V. Kasiulio dailės muziejaus pavadinimą pritarė ekspertai, nes jis sunkiai galėtų simbolizuoti multikultūrę Lietuvos diasporą.

Vytauto Kasiulio dailės muziejus šiuo metu yra pervadintas į Lietuvos diasporos dailės muziejų, o P. Domšaičio galerija – į Klaipėdos dailės muziejų. Šie sprendimai, ypač dėl V. Kasiulio muziejaus, sukėlė diskusijas ir pasipiktinimą, taip pat ir dėl to, kad nesilaikyta įsipareigojimo menininko artimiesiems dėl kūrinių eksponavimo jo vardo muziejuje.

Lietuvos nacionalinio muziejaus vadovas teigė, kad tokio įsipareigojimo nebuvo, tačiau dokumentu, pasirašytu Lietuvos ambasadorės Prancūzijoje, feisbuke pirmadienį pasidalino Prancūzijoje gyvenantis prozininkas Valdas Papievis.

 

Autorė Austėja Masiokaitė-Liubinienė

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
2 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 
Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button