Aktualijos

Į Nerį paleista tūkstančiai retų žuvų – ūsorių

Jei birželį stabtelėjote Merkio žemupyje, galbūt pastebėjote ties upės slenksčiais budinčius ūsorius – dugnines žuvis, kurias pagauti svajoja kiekvienas žvejys. Susibūrusios į nerštavietes didžiosiose Lietuvos upėse, šios žuvys yra gana pažeidžiamos, tačiau atrodo, kad pati gamta rūpinasi ūsorių palikuonimis – šių žuvų ikrai yra nuodingi, tad mėgautis jais nepatartina.

Šių įdomių žuvų populiacija pastaruoju metu smarkiai sumažėjo. Čia gamtai į pagalbą atskuba Žuvininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos specialistai, įžuvinantys Lietuvos upes dirbtinai išveistais, tačiau niekuo ne prastesniais ūsoriais.

Šįsyk 2 tūkstančiai retųjų ūsorių buvo paleisti Vilniuje, Neries upėje. Būsimų upės galiūnų paleidimo darbuose dalyvavo ir žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas, o jam talkino Vilniaus vaikų darželio „Liepsnelė“ auklėtiniai, kuriems ši pažintis su ūsoriais buvo pirmoji.

 

„Džiugu, kad galime prisidėti prie upių praturtinimo šiomis retomis žuvimis. Tai, ko dėl vienokių ar kitokių priežasčių nepadaro gamta, padaro žmonės – turėdami žinių, resursų ir užsispyrimo tikslui siekti, jie sukuria mažą stebuklą. Įžuvinimas ypač patiko joje dalyvavusiems mažiesiems – tikiu, kad jiems suaugus ir paėmus meškerę į rankas, ūsorių Lietuvos upėse bus jau kur kas daugiau. Esame tam, kad prie to prisidėtume“, – teigia žemės ūkio ministras K. Navickas.

Mažųjų ūsorių kelio pradžia – žmogaus rankose

Į Neries upę paleisti ūsoriai savo kelią pradėjo Žuvininkystės tarnybos Rytų regiono žuvivaisos skyriuje, specialioje uždaroje vandens apytakinėje sistemoje. Tačiau kelias iki sėkmingo ūsorių išveisimo nebuvo lengvas.

Betoniniuose tvenkiniuose laikomų žuvų neršto laikas labai priklausė nuo lauko temperatūros sąlygų, kurių kontroliuoti neįmanoma, todėl pavasarį, staigiai pakilus temperatūrai, ikrai perbręsdavo ir tapdavo nebetinkami žuvų veisimui.

 

„Nepaisant to, Žuvų išteklių atkūrimo skyriaus specialistai nenuleido rankų ir suformavo kokybišką ūsorių reproduktorių bandą. Kad įgytų būtinų ūsorių veisimo žinių ir perimtų gerąją patirtį, tarnybos darbuotojai ne kartą vyko stažuotis į specializuotus ūkius Lenkijoje. 2019 m. tarnybos specialistai sėkmingai atliko dirbtinį ūsorių veisimą, gavo pirmąsias gyvybingas ūsorių lervutes ir sėkmingai pradėjo įžuvinti vandens telkinius. Džiaugiamės, kad pastangos ir įgytos žinios leido pasiekti norimų rezultatų, o Neryje nuo šiol plaukios  kur kas daugiau šių retų žuvų“, – teigia Žuvininkystės tarnybos direktorius Tomas Kazlauskas.

Išsiritusios ūsorių lervutės sėkmingai buvo paaugintos ir 2019 m. spalį 4 tūkst. mažųjų ūsorių pirmą kartą buvo išleista į Neries upę. Vidutinis išleistų ūsorių svoris – 2 g. Šiais metais į Šventosios upę (Ukmergės raj.) jau išleisti 2 tūkst. ūsorių metinukų.

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
17 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button