Aktualijos

Balsuoti iš anksto bus galima Lukiškių ir Sacharovo aikštėse

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) su savivaldybėmis baigia derinti išankstiniam balsavimui Seimo rinkimuose skirtas naujas ar papildomas vietas, tarp tokių vietų – ir Lukiškių bei Sacharovo aikštės, Kauno rotušė.

Ši, kaip ir kai kurios kitos naujovės, šiųmetiniuose rinkimuose diegiamos saugantis koronaviruso plitimo ir siekiant tolygiau paskirstyti rinkėjų srautus.

Kaip BNS sakė VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė, iš trijų didžiausių miestų tik Vilniuje išankstinis balsavimas vyks ir savivaldybės pastate.

Iš anksto gyventojai be savivaldybės pastato Konstitucijos prospekte galės balsuoti Vilniaus universiteto Sveikatos ir sporto centre Saulėtekyje, A. Sacharovo aikštėje prie Spaudos rūmų Viršuliškėse, Vilniaus rajono savivaldybės pastate Rinktinės gatvėje bei Lukiškių aikštėje.

Vilniaus rajono savivaldybė taip pat numačiusi keturias balsavimo vietas: be savo pastato sostinės Rinktinės gatvėje kvies rinkėjus atlikti pareigą Nemenčinėje, Švenčionių g. 12, Rudaminoje, Vilniaus g. 2 ir Lavoriškėse, Liepos g. 9.


VRK primena, kad balsuoti iš anksto galima bet kurioje šalies savivaldybėje.

Balsavimas – keturias dienas, prašoma atsinešti rašiklius

Šiemet balsavimas iš anksto vyks ne dvi dienas, kaip įprastai, bet keturias, t. y. spalio 5-8 dienomis, taip pat rinkėjai iš anksto galės balsuoti valanda ilgiau – nuo 7 val. iki 20 val., o ne nuo 8 val. iki 20 val., kaip anksčiau.

Spalio 7, 8 ir 9 dienomis vyks balsavimas specialiuose punktuose, t. y. ligoninėse, socialinės globos ir rūpybos įstaigose, bausmių atlikimo vietose – dėl konkrečios dienos sprendžia įstaigos vadovas. Į kiekvieną tokių vietų siunčiami du rinkimų komisijų nariai, VRK kviečia dalyvauti ir stebėtojus.

Gyventojams, atvykstant balsuoti, be asmens dokumento šiemet reikia turėti veido kaukę, savo rašymo priemonę. VRK žada, kad vis dėlto neturintiesiems rašymo priemonės, ji bus suteikta.

Rinkėjai turės laikytis ir ne mažesnio nei metro atstumo vieni nuo kitų.

„Rinkėjams, patenkantiems į rizikos grupes, rekomenduojama ateiti rytinėmis balsavimo valandomis, t. y. nuo 7 iki 9 valandos ryto, kada mažiau žmonių. Į balsavimo patalpą rekomenduojama nesivesti kitų asmenų, kurie nebalsuoja, t. y. ateiti vienam“, – kalbėjo L. Matjošaitytė. 

Salio 9 ir 10 dienomis bus galima balsuoti namuose. Šiemet išplėsta balsuoti namuose galės ne tik neįgalieji, vyresni nei 70 metų asmenys, negalintys atvykti į rinkimų apylinkes, bet ir neįgaliuosius slaugantys žmonės, taip pat gyventojai, kuriems nustatytas ar įtariamas koronavirusas ar kurie turėjo izoliuotis dėl kontaktų, kelionių į užsienį.

„Asmenys, esantys saviizoliacijoje, turėtų iš anksto užpildyti Vyriausiajai rinkimų komisijai nustatytos formos prašymą, nurodyti pavardę, asmens kodą, gyvenamosios vietos adresą, nurodyti prašyme, kokį požymį jis atitinka – ar jis sergantis, ar įtariamas, ar turėjęs sąlytį“, – kalbėjo L. Matjošaitytė.

Pasak jos, pildydami anketas, gyventojai turės duoti sutikimą tvarkyti asmens duomenis VRK, Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui, kad VRK galėtų tinkamai pasirengti vizitui.

„Paprastai einant pas balsuojančiuosius namuose užtenka dėvėti burną dengiančias priemones, pirštines. Kada einama pas asmenis, esančius saviizoliacijoje dėl turėto sąlyčio, tų priemonių yra daugiau. O kada einama pas sergančiuosius COVID-19, yra visas kostiumas, antbačiai, kepuraitė, respiratoriai“, – vardijo VRK pirmininkė.

Komisijų nariams vykdomi specialūs mokymai, kaip dirbti koronaviruso pandemijos sąlygomis.

L. Matjošaitytė tvirtino, kad VRK, net ir savivaldybėms padidinus balsavimo patalpų skaičių, pavyks išsiversti su esamu darbuotojų skaičiumi, tačiau dėl pailgėjusio darbo jiems teks mokėti daugiau – tam papildomai bus skirta 3,7 mln. eurų.

„Tikimės, kad su tuo, ką turime, mums pavyks išsiversti, bet faktas – procesas ilgės dėl taikytų apsaugos priemonių, dažnai liečiamų paviršių dezinfekavimo, patalpų vėdinimo. Komisijos šiek tiek ilgiau užtruks ir skaičiuodamos balsus“, – tvirtino ji.

Taip pat dėl koronaviruso pandemijos balsavimas keturiose diplomatinėse atstovybėse Seimo rinkimuose vyks tik paštu. Tai bus taikoma ambasadoje Izraelyje, atstovybėse Brazilijoje San Paule, ir Los Andžele bei Niujorke Jungtinėse Valstijose. Užsienio reikalų ministerija prašė šią galimybę numatyti 35-iose iš 51 šalies atstovybių, tačiau VRK daugumą siūlymų atmetė.

Autorius Ignas Jačauskas

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

2 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.


Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Back to top button