Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) kiekvienais metais gauna vis daugiau asmenų pranešimų apie galimas korupcinio pobūdžio veikas. 2022 m. jų buvo gauta daugiau nei 4700, iš kurių anoniminių pranešimų skaičius siekė vos 4,7 proc. Už vertingą informaciją buvo atlyginta 57 asmenims, jiems išmokėta daugiau nei 40 000 Eur.

Jeigu asmens suteikta informacija apie korupcinio pobūdžio nusikalstamą veiką yra vertinga, padėjo atskleisti ar užkardyti korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas, toks asmuo gali būti paskatinamas vienkartine pinigine išmoka. 2022 m. buvo atlyginta 57 asmenims, o  bendra išmokėta suma siekė daugiau nei 40 000 Eur, tai beveik du kartus daugiau nei 2021 m. (31 asmeniui išmokėta 22 000 Eur). Didžiausia išmokėta suma vienam asmeniui – 2500 Eur (atskaičius mokesčius).

„Kiekvienas gyventojo pranešimas Tarnybai yra reikšmingas. Džiaugiamės, kad gaunamų pranešimų skaičius nuolat auga: 2020 m. buvo gauta 2413 pranešimų, 2021 m. – 4350, o 2022 m. – 4729. 2022 m. pagal gyventojų pranešimus pradėta beveik 30 proc. visų STT ikiteisminių tyrimų. Daugiausiai pranešimų gauta apie galimus teisės pažeidimus sveikatos apsaugos, aplinkos apsaugos, savivaldos, teisingumo srityse. Vienas ryškesnių atvejų – asmens pateikto pranešimo pagrindu pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl galimo kyšininkavimo VšĮ Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje. Šiame tyrime jau skirta daugiau nei 70 000 Eur baudų“, – sakė STT Pranešimų nagrinėjimo skyriaus vadovas Mikas Bukauskas.

Vienas prioritetinių STT tikslų – užsienio pareigūnų papirkimo atvejų tyrimai, kai Lietuvos verslo subjektai, siekdami įgyti nepagrįstą naudą, vystydami verslą kitoje valstybėje, paperka tos šalies pareigūnus. Todėl ypatingai svarbūs gyventojų pranešimai, siekiant ne tik sumažinti korupciją šalies viduje, bet ir užsienyje. Už tokio pobūdžio pranešimus asmenys taip pat gali būti skatinami vienkartine pinigine išmoka. Vis dėlto M. Bukausko teigimu, „vienkartinė piniginė išmoka nėra pagrindinis kriterijus, kodėl asmenys turėtų pranešti apie galimai pastebėtą korupcinį nusikaltimą. Tokie pranešimai visų pirma yra pilietiškumo pavyzdys ir bendras darbas, kuriant skaidresnę Lietuvą“. 

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

12 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

TAIP PAT SKAITYKITE

Reklama

Ar pritariate, jog nemokamas parkavimas prekybos centruose būtų tik juose apsiperkantiems?

Welcome Back!

Login to your account below

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.