Žydų gatvėje augo du bičiuliai. Jų tėtis buvo neturtingas amatininkas, todėl kas rytą gatvėse vaikai prekiavo laikraščiais, garsiais antraščių šūksniais siūlydami juos praeiviams.

Dviejų berniukų siūlančių pirkti laikraščius atvaizdas puošia M. Antokolskio gatvės sieną Stiklo kvartale, Vilniaus senamiestyje. Kas jie buvo? Koks jų likimas? Menininkės Linos Šlipavičiūtės grafitis „Sienos prisimena” primena mums apie turtingą, įvairiatautį Vilniaus kultūrinį palikimą.

Vilniaus žydiško kvartalo istorija ilga ir garbinga. Prieš beveik 600 metų tai buvo kaip dabar pasakytume „industrinis Vilniaus priemiestis“. Jame kūrėsi  auksakaliai dirbę Vokiečių gatvės teritorijoje, buvusioje Didžiojo Kunigaikščio aukso kalykloje. Kaip tik todėl ten, kur Gaono gatvėje įsikūrusi Rumunijos ambasada, XV a. pradėjo veikti auksakalių gildija. Truputį vėliau –  pirmosios stiklo manufaktūros, pirmoji spaustuvė. Kvartale tarsi mažyčiame miestelyje apsigyvendavo įvairiausių tautybių amatininkai. Prieš daugiau kaip  400 metų ši vieta buvo oficialiai apibrėžta kaip žydų tautos teritorija. Apie 200 metų kvartalas – getas kasdien, išskyrus šabą, pradėdavo savo šurmulį kaip sendaikčių, stiklo, buitinių prekių, maisto pusgaminių ir užkandžių turgelis. 

Taip taip, dabar tai – Stiklo kvartalas. Keitėsi laikai ir papročiai, keitėsi miestas. Stiklo kvartalas atsidūrė to, ką dabar vadiname Vilniaus senamiesčiu, širdyje. Su tobulai išlikusia kvartalo centrine aikšte ties Stiklių viešbučiu ir sutekančiomis penkiomis arterijomis – gatvėmis.

400 metų žydiškos kultūros primena Gaono, M.Antokolskio, Žydų gatvių pavadinimai, senas stiklo tradicijas – Stiklių gatvė, viešbutis ir galerija Vitražo manufaktūra. O auksakaliai? Auksakaliai vis dar čia – šiose gatvėse turbūt didžiausia deimantų ir aukso koncentracija Vilniuje, veikia „Vilnensis“ juvelyrikos mokykla. 

Žydišką kvartalo prigimtį ir kultūrinį palikimą įamžina ir naujausia Vilniaus senamiesčio gatvių šviesos meno galerijos „Art(erija)“ paroda. Menininko, scenografo Artūro Šimonio švytinčiose skrybėlėse paslėpti „sekretai“. Einant kvartalo gatvėmis, pakėlus galvą, skrybėlių viduje galima pamatyti nykstančia Aškenazi (žydų, gyvenusių LDK teritorijoje) naudota Jidiš kalba išrašytus mums visiems svarbius žodžius. Kiekvienas žodis parašytas su tarimo transkripcija ir vertimu į lietuvių kalbą. 

Kvartalas pasižymi ne tik istorija. Šiandien jame gyvena ir dirba įvairiatautė bendruomenė: lietuviai, lenkai, žydai, airiai, olandai, kanadiečiai, vokiečiai, britai, rusai, baltarusiai, austrai, rumunai, prancūzai, italai, šveicarai, danai. Juos sieja vienas dalykas – meilė Vilniui ir susižavėjimas Stiklo kvartalu. Visai kaip tada, kai labai panašių tautybių amatininkai Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Gedimino kvietimu atvyko į Vilnių ir aktyviai prisidėjo prie miesto vystymosi. 

Šį sekmadienį, rugsėjo 26 d. 12-16 val. bendruomenė kviečia kartu atšvęsti kvartalo gimtadienį, surengdama kaimynų mugę. Išeiti į gatves, išsinešti ką nors sau nebereikalingo bet gražaus (knygos, paveikslai, baldai, papuošalai, fotoaparatai, gėlės, indai) ir pasiūlyti visą tai pirkti, mainytis, o gal kam nors kam labai reikia ir padovanoti. Kvartalo verslai pavaišins praeivius arbata, pasiūlys ledų ir saldumynų.  

Ypatingai į šventę kviečiami vaikai – gal mamos padės iškepti sausainių ir, ar atrinkti savo nenaudojamus žaisliukus, knygutes ir pabandyti juos parduoti arba išsimainyti?

Vaikų laukia ir DĖK‘ui nebereikalingų daiktų stotelė Žydų gatvėje – nuo 13 val. bus rodomas kvartalo rezidentės Nijolės Mazurienės Paršiuko Ikaro teatro lėlių spektaklis „Milžinai nenorėjo karaliais būti“ pagal Mykolo Sluckio pasaką. Ten taip pat vyks vaikiškų knygų ir žaislų mainai. Po kaimynų mugės Stiklo kvartale parduotuvėlė DĖK‘ui priims nebereikalingus, neparduotus ar neišmainytus, bet visai gerus naudoti daiktus, kurie vėliau bus pasiūlyti DĖK‘ui bendruomenei. 

Veiksmo vieta – Stiklių gatvė tarp Rotušės ir Dominikonų g. Norinčiųjų prisijungti prie šventės mugės su vaikais organizatoriai prašo registruotis laišku [email protected]

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

8 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist