Vienas svarbiausių pasaulio klimato reguliatorių – Golfo srovė – atsidūrė ties lūžio riba. Mokslininkai vis garsiau kalba apie artėjantį pavojų, kuris gali paliesti milijardus žmonių visame pasaulyje.
2025 m. gegužės 7 d. tarptautinėje mokslo bendruomenėje vėl nuaidėjo perspėjimas: Golfo srovė, žinoma kaip Atlanto šiaurės vakarų vandenyno šiltoji srovė, gali žlugti. Tai – nebe teorija, o reali grėsmė, kurią įvardija daugybė klimatologų, analizuojančių vandenynų elgseną klimato kaitos kontekste.
Golfo srovė – tai Atlanto meridioninės apytakos cirkuliacijos (AMOC) dalis, atsakinga už šilumos paskirstymą tarp pietų ir šiaurės pusrutulių. Jei ji sustotų arba smarkiai susilpnėtų, tai galėtų iššaukti radikalius klimato pokyčius.
Tarp jų – žymus temperatūrų kritimas Europoje, ypač Šiaurės ir Vakarų žemyno dalyse, staigus jūros lygio pakilimas Atlanto vandenyne, dažnesnės ir galingesnės audros šiauriniame pusrutulyje bei ekstremalūs kritulių pokyčiai.
Šie reiškiniai neapsiribotų vien Europa. Mokslininkų vertinimu, staigūs pokyčiai galėtų paveikti monsunų ciklus Indijoje ir Afrikoje, taip pat žemdirbystę Pietų Amerikoje. Tai keltų grėsmę milijardų žmonių maisto saugumui.
Signalai jau matomi
Vokietijos Potsdamo klimato tyrimų instituto mokslininkas Niklas Boers jau kelerius metus perspėja, kad AMOC silpnėjimas nėra tik laikina anomalija. Pasak jo, stebėjimų duomenys rodo, jog sistema artėja prie kritinio taško – kai pokytis gali būti staigus, negrįžtamas ir nebepaveikus įprastoms klimato priemonėms.
„Tai nėra linijinis pokytis – sistema gali netikėtai peršokti į visiškai kitokį, silpnesnį veikimo režimą“, – aiškina mokslininkas. Ir nors tikslus momentas, kada tai įvyks, nežinomas, prognozės rodo, kad tai gali atsitikti jau per artimiausią dešimtmetį.
Laikas veikti dabar
Mokslininkai ragina valstybes nedelsti – būtina mažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas, stabdyti tolesnį klimato atšilimą ir stiprinti tarptautinį bendradarbiavimą kovojant su klimato krize.
Golfo srovės lūžis būtų negrįžtamas procesas, galintis paskatinti domino efektą pasauliniu mastu – nuo migracijos bangų iki ekonominių ir ekologinių krizių.
Golfo srovė – tarsi slaptas planetos širdies plakimas, kurio nutrūkimas galėtų sukelti viso organizmo šoką. Klimato pokyčių prevencija nėra tik ateities kartų reikalas – tai skubi atsakomybė jau dabar. Pasaulis turi paskutinį šansą veikti prieš įvykstant negrįžtamam virsmui.