2024 metų gruodžio 27 dieną, Čilėje esančiu ATLAS teleskopu, buvo atrastas naujas netoli Žemės skriejantis asteroidas, pavadintas 2024 YR4.
Šis dangaus kūnas, kurio skersmuo siekia nuo 40 iki 100 metrų, sukėlė mokslininkų susidomėjimą dėl galimos grėsmės mūsų planetai.
Galimas susidūrimas 2032 metais
Remiantis Europos kosmoso agentūros (ESA) duomenimis, šiuo metu yra apie 1,2% tikimybė, kad 2024 YR4 susidurs su Žeme 2032 metų gruodžio 22 dieną. Nors tai reiškia, kad beveik 99% tikimybė, jog asteroidas praskries pro šalį, visiško susidūrimo pavojaus dar negalima atmesti. Dėl šios priežasties asteroidas buvo įtrauktas į ESA rizikos sąrašą ir jam priskirtas 3 lygis pagal Turino poveikio skalę, nurodantis artimą prasilenkimą, reikalaujantį astronomų ir visuomenės dėmesio.
Stebėjimai ir tolesni veiksmai
Nuo atradimo momento astronomai visame pasaulyje aktyviai stebi 2024 YR4, siekdami tiksliau nustatyti jo dydį ir trajektoriją. Per artimiausius mėnesius asteroidas taps per silpnas, kad būtų matomas iš Žemės, todėl ESA planuoja naudoti vis galingesnius teleskopus, įskaitant Europos pietinės observatorijos labai didelį teleskopą (VLT) Čilėje, siekiant surinkti kuo daugiau duomenų. Jei asteroido nepavyks visiškai stebėti iki jo išnykimo iš matymo lauko, jis greičiausiai liks rizikos sąraše iki 2028 metų, kai vėl taps matomas.
Tarptautinis atsakas ir pasirengimas
Dėl didesnio nei 1% susidūrimo tikimybės ir asteroido dydžio buvo aktyvuotos dvi Jungtinių Tautų pripažintos tarptautinės asteroidų reakcijos grupės: Tarptautinis asteroidų perspėjimo tinklas (IAWN) ir Kosminių misijų planavimo patariamoji grupė (SMPAG). IAWN, vadovaujamas NASA, koordinuoja asteroidų stebėjimą ir charakterizavimą, o SMPAG, vadovaujamas ESA, skatina tarptautinį bendradarbiavimą ir planuoja galimus grėsmių mažinimo veiksmus.
Kas būtų, jei asteroidas smogtų?
Jei 2024 YR4 susidurtų su Žeme, poveikis būtų lokalus, tačiau reikšmingas. Asteroido dydis prilygsta tam, kuris sukėlė Tunguskos įvykį 1908 metais, kai Sibire buvo sunaikinta didelė miško teritorija. Tačiau svarbu pabrėžti, kad dabartinė susidūrimo tikimybė yra labai maža, ir mokslininkai deda visas pastangas, kad tiksliau nustatytų asteroido trajektoriją bei sumažintų neapibrėžtumą.
Nors asteroidas 2024 YR4 šiuo metu kelia nedidelę grėsmę Žemei, tarptautinė bendruomenė rimtai vertina šią situaciją. Tolesni stebėjimai ir tyrimai padės tiksliau nustatyti asteroido trajektoriją ir, jei reikės, imtis atitinkamų veiksmų siekiant apsaugoti mūsų planetą.