Kiaušiniai – vienas universaliausių produktų virtuvėje. Jie naudojami ne tik pusryčiams, bet ir kepiniams, salotoms, padažams. Tačiau kaip įsitikinti, kad kiaušiniai švieži ir tinkami vartoti, ypač jei praleistas galiojimo terminas ant dėžutės ar jie laikomi be pakuotės? Štai keli patikimi būdai, kurie padės išvengti nemalonių netikėtumų virtuvėje.
Vandens testas – greita ir paprasta
Tai bene populiariausias naminis būdas. Į dubenį ar stiklinę pripilkite šalto vandens ir įdėkite kiaušinį:
- Jei kiaušinis nugrimzta į dugną ir guli horizontaliai, jis visiškai šviežias.
- Jei kiaušinis nugrimzta, bet stovi vertikaliai, jis vis dar tinkamas vartoti, bet jau nebe toks šviežias. Geriau vartoti termiškai apdorojant – virimui ar kepimui.
- Jei kiaušinis plaukioja paviršiuje, jo geriau nevartoti – tai ženklas, kad kiaušinis sugedęs.
Kodėl tai veikia? Ilgainiui kiaušinyje susidaro daugiau oro, todėl jis tampa lengvesnis ir iškyla į paviršių.
Apžiūrėkite lukštą
Šviežias kiaušinis turi matinį, neblizgantį lukštą. Jei pastebite įtrūkimų, dėmių ar blogą kvapą net prieš pramušant – tokio produkto verčiau nenaudoti.
Patikrinkite kvapą
Jei kyla įtarimų, pramuškite kiaušinį į atskirą dubenėlį prieš dedant į patiekalą. Supuvęs kiaušinis skleidžia specifinį, aštrų, sieros kvapą – jo sumaišyti su niekuo kitu neįmanoma. Toks produktas tikrai netinka vartojimui.
Pažvelkite į trynį ir baltymą
Šviežio kiaušinio trynys būna iškili, apvalus, o baltymas – vientisas ir tvirtas. Jei trynys suplokštėjęs, o baltymas išsisklaidęs ir skystas – kiaušinis jau senokai padėtas.
Galiojimo terminas – tik orientacinis
Nors gamintojai nurodo „geriausias iki“ datą, šviežumo testai kartais pasako daugiau nei skaičiai ant dėžutės. Svarbu, kaip kiaušiniai buvo laikomi – šaltai ir sausai jie išsilaiko ilgiau.
Nereikia būti maisto ekspertu, kad įvertintum kiaušinio šviežumą. Užtenka kelių paprastų testų – vandens, kvapo ir vaizdinio įvertinimo – kad būtum užtikrintas, ką dedi į keptuvę ar tešlą. Rūpestis produktų kokybe – pirmas žingsnis į skanius ir saugius patiekalus.