Įdomioji Lietuva

Įdomioji Lietuva: Rojus

Visus, kurie gyvenimą Lietuvoje vadina pragaru ir skundžiasi kaip blogai gyventi šlyje – laikinai deportuokite į Rojų. Pasirodo Lietuvoje galime atrasti tikrą Rojų.

Rojus – tai kaimas Ignalinos rajone, Dūkšto seniūnijoje, Beržininkų ežero pietvakarinėje pakrantėje. Kaime gyvena apie 10 gyventojų.

Rojuje veikia Adomo Hrebnickio memorialinis muziejus ir obelų sodas. Šiame kaime vyksta lietuviškos komedijos „Lietuviškos grožybės“ epilogo veiksmas.

 
Nutr.: VietovesLt

Kaimo istorija

1890 m. Adomas Hrebnickis iš uošvio gavo 14 ha žemės, vadinamos Velnyne – ji buvo akmenuota, kalvota ir netinkama žemdirbystei. A. Hrebnickis nusprendė čia padaryti gražią tarsi rojus vietą – užveisė didelį sodą, per 1000 vaismedžių veislių. Nuo 1922 m. jis čia nuolatos gyveno, platino mažai žinomas Lietuvoje obuolių veisles.

Vaismedžių sode surinkta gausi vaismedžių kolekcija – 1197 obelų, kriaušių, slyvų ir vyšnių veislės. Vertingiausia iki šiol žinoma – Beržininkų ananasas – paplito ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje, Baltarusijoje, Lenkijoje. Profesoriaus palikimas – apie 500 mokslinių straipsnių, labai vertingi jo selekcijos darbai, augalų žydėjimo tyrimai.

1957 m. įkurtas Vytėnų sodininkystės ir daržininkystės bandymų stoties punktas.

 

1961 metais atidarytas Adomo Hrebnickio memorialinis muziejus. Tuomet atidengtas ir skulptoriaus Leono Žuklio paminklas A. Hrebnickiui. Dabar muziejui vadovauja ir jo aplinką puoselėja Renata Veličkienė. Į Rojų atvykstančius svečius ji kviečia apžiūrėti klėtį – pirmąjį A. Hrebnickio namelį, taip pat pagrindinį namą, kuriame saugomi profesoriaus veikalai ir rankraščiai, namų apyvokos bei asmeniniai daiktai, nuotraukos, dokumentai, vaisių ir uogų muliažai, vitražai, dukters Marijos tapyti paveikslai.

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
17 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button