Gegužės 17-oji – pasaulinė hipertenzijos diena, skirta atkreipti dėmesį į šią ligą bei jos prevenciją. Pasaulyje hipertenzija serga daugiau nei 1,2 milijardo žmonių, o Lietuvoje šią diagnozę išgirsta net 4 iš 10 žmonių.

Ši liga paliečia daugybę žmonių, bet ji neturi ryškių simptomų, dėl to yra sunkiai pastebima ir būtent dėl šios priežasties kartais yra pavadinama „nematoma liga“.

Visuomenės žinios apie hipertenziją, jos požymius bei prevenciją vis dar yra ganėtinai menkos. Ne veltui ši liga dar vadinama „tyliąja žudike“: yra itin sudėtinga pastebėti jos požymius, o uždelsimas kelia didelę širdies ligų riziką.

Be to, modernus gyvenimo būdas, sumažėjęs aktyvumas, nesubalansuota mityba bei kasdien patiriamas stresas lemia tai, kad aukštas kraujo spaudimas diagnozuojamas vis jaunesniems žmonėms.

Supratimas, kas yra hipertenzija, kokias rizikas ji kelia ir kaip jai užkirsti kelią turėtų prasidėti dar mokyklos suole. Jauno amžiaus žmonėms tai gali padėti išsiugdyti tinkamus su sveikata susijusius įpročius, o taip pat prevenciškai rūpintis kraujospūdžiu. Pavyzdžiui, svarbu mokėti, kaip teisingai matuotis kraujo spaudimą:

  • – Bent 30 minučių iki matavimo nerūkykite, negerkite kavos, nevalgykite;
  • – Prieš matavimą venkite fizinės veiklos;
  • – Pasirinkite ramią aplinką bei komfortišką kambario temperatūrą;
  • – Sėdėkite nugarą atrėmę į kėdės atlošą;
  • – Nelaikykite kojos ant kojos, patogiai remkitės pėdomis į grindis;
  • – Pasėdėkite ramiai bent 3–5 minutes;
  • – Nekalbėkite nei prieš, nei matavimo metu.

Itin svarbu žinoti skaičius: jei kraujospūdis ramybėje lygus ar didesnis nei 140/90 mmHg būtina kreiptis į medikus. Deja nemaža dalis žmonių ne tik reguliariai nesitikrina kraujospūdžio, tačiau ir nesiima hipertenzijos kontrolės išgirdę apie diagnozę. Tai – didelė bėda ne tik Lietuvoje, tačiau ir visame pasaulyje.

Maždaug pusės pacientų turinčių aukštą kraujospūdį rodmenys ir toliau viršija normos ribas, nors hipertenzijos gydymo gairės teigia, kad aukštas kraujo spaudimas turi būti sureguliuotas per 3 mėn. nuo diagnozės nustatymo.

Be jau minėto taisyklingo bei reguliaraus kraujospūdžio matavimo, ne ką mažiau svarbu taisyklingai gydyti pačią hipertenziją. Pagrindinė taisyklė – gydytojo paskirtus medikamentus būtina išgerti laiku ir laikytis gydymo režimo.

Gydymo režimo bus lengviau laikytis vartojant vienos tabletės derinius kaip rekomenduoja tarptautinės hipertenzijos gydymo gairės. Kilus su gydymu susijusiems klausimams, visuomet tarkitės su specialistu – tik taip pavyks sukontroliuoti aukštą kraujo spaudimą.

Kilus su gydymu susijusiems klausimams, visuomet tarkitės su specialistu – tik taip pavyks sukontroliuoti aukštą kraujo spaudimą.

Gegužės 17-ąją Vilniaus Akropolyje aukštieji kojūkininkai kviečia pastebėti aukštą kraujospūdį minint pasaulinę hipertenzijos dieną, gegužės 17-ąją, Vilniaus Akropolyje nuo 15 iki 18 valandos vyksta kraujospūdžio matavimų akciją, kurios metu medikai profesionaliai atliks matavimus, kartu apžvelgs rezultatus ir pasidalins patarimais dėl nuoseklaus kraujo spaudimo stebėjimo. Matavimai Akropolyje vyks greta „Maxima“ infocentro, kuris yra prie „Džiaugsmo“ įėjimo.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

1 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Kaip vertinate Vilniuje vykusį pirmąjį Braškių festivalį?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist