Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse Vilniuje penktadienį pagerbtas Tuskulėnų aukų atminimas. Krašto apsaugos viceministras Vytautas Umbrasas ir Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos kariai iškilmingai įnešė vainiką, buvo padėta gėlių, uždegtos žvakės.

Ši diena skirta atminti ir pagerbti 1944-1947 m. NKGB-MGB vidaus kalėjimo rūsiuose kalintiems, kankintiems ir vėliau nužudytiems 767 asmenims, kurių palaikai buvo slapta užkasti Tuskulėnų dvaro teritorijoje. Tik 7 žmonių palaikai buvo atiduoti artimiesiems ir Telšių vyskupijai, o kitų 717 sovietinio genocido aukų palaikai 2004 m. lapkričio 2 d. buvo perkelti į koplyčią-kolumbariumą.

Nuotrauka: Alfredo Pliadžio (KAM)

Penktadienį visą dieną lankytojams buvo atverta koplyčia-kolumbariumas, buvo galima susipažinti su paroda „Tuskulėnų dvaro paslaptys“.

Konferencijų salėje buvo rodomas Vytauto Damaševičiaus ir Juozo Matonio dokumentinis filmas „Tuskulėnų paslaptis“, kuriame atskleidžiama tragiška XX a. vidurio Tuskulėnų istorija ir egzekucijų aukų likimai.
Nuotrauka: Alfredo Pliadžio (KAM)

Kaip masinė kapavietė Tuskulėnų dvaro teritorija buvo naudojama iki 1947 m. pavasario, tuomet SSRS Aukščiausioji Taryba pasirašė įsaką mirties nuosprendį pakeisti 25 metų laisvės atėmimo bausme. Tačiau nuo 1950 m. mirties bausmė vėl buvo pradėta vykdyti.

Nuotrauka: Alfredo Pliadžio (KAM)

Šios kapavietės Tuskulėnų dvaro teritorijoje buvo aptiktos ir ištirtos tik atkūrus Lietuvos Nepriklausomybę 1994-1996 m. ir 2003 m., primenama Krašto apsaugos ministerijos pranešime. Ekspertams pavyko nustatyti, kad tarp 767 nužudytųjų buvo 15 skirtingų tautybių žmonių. Taip pat tarp nužudytųjų buvo 206 ginkluotojo ir neginkluotojo antisovietinio pasipriešinimo dalyviai, 43 – 1941-ųjų Birželio sukilimo dalyviai. Tarp identifikuotų palaikų yra vyskupo Vincento Borisevičiaus, kunigo Prano Gustaičio, ginkluotojo pasipriešinimo vadų Jono Semaškos ir Leono Taunio palaikai.

Valentina Gudienė (ELTA)

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

0 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Kuri Vilniaus ar Niujorko eglė jums gražesnė?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist